halleluyeah

Başlangıç » din » Gelelim Avokadonun Faydalarına

Gelelim Avokadonun Faydalarına

Avocado[1]Neredeyse 200 yıl oluyor bu masalı dinlemeye başlayalı. “Teknolojilerini değil, ahlakını aldık” masalından bahsediyorum. Öznemiz ise batı. Bu ülkemizin okumuş aydın sayılabilecek adamlarının bile kandığı bir çocukluk masalı ve ben de buna uzun süre inandım.

Bu kısa yazıda, bu masalda farkettiğim bir kaç hatayı yazacağım.

 

 

 

 

1) Bu varsayımda, alttan verilmek istenen mesaj bizim onlardan daha ahlaklı (!) olduğumuzdur. Yani bunu söyleyen kişi, bir şekilde bu Ortadoğu çukurunun yaşam tarzından haz etmektedir. Onların ahlakından kastı da, Ortadoğulu için ahlak eşittir kadın olduğundan, kadının toplum içindeki yeridir. Bu sapık görüşe göre, bizler, bu modern silahları, teknolojileri ve bilimi almalı, kullanmalı ve üretebilmeliydik fakat yaşamımız modern hayata uymamalıydı. Bir tür zaman kayması olmalıydı.

Bu sapık Ortadoğu az gelişmişliğinin ortaya koyduğu ahlak karşılaştırmasını; Türk dizilerine bakarak kendi silahıyla vuralım: Türklerin, kadının bedenini ahlak meselesi yapan Türklerin dizilerinde sadece güzelliğiyle yer alanların sayısını, sadece yetenekleriyle yer alanların sayısıyla karşılaştıralım. Sonuç vahim olacaktır. Kadın bedenini ahlakının tanımına yerleştiren Ortadoğu, kendi uydurduğu saçma tanıma göre dahi büyük bir ahlaksızlık içerisindedir. Hatta zannediyorum ki, yabancı dizileri keşfetmiş Türk gençlerinin Türk dizilerine kustuğu nefretin altında da bu vardır.

Oyunculuk yeteneği ile bulunduğu yere gelen aktörlerimiz.

Oyunculuk yeteneği ile bulunduğu yere gelen aktörlerimiz.

2) Bu varsayım, batının ahlakının (kültürünün) ve teknolojisinin birbirinden bağımsız var olduğunu ima ediyor. Yani önümüze seçme şansı konulmuş, sanki garson bir menü vermiş de, biz yanlış olanı seçmişiz gibi. Halbuki durum bunun tam tersidir. Nesneleri ortaya çıkaranlar o nesnelerin var oldukları çevreden bağımsız olamaz. Tropikte yetişen meyvelerin kuzey kutbunda yetişmemesinin bir nedeni vardır. Siz istediğiniz kadar soğuk iklimlere avokado ekin, avokadoyu ancak ithal ederek yiyebilirsiniz; zira o tohumlar yeşermeyecektir. Batı, bulunduğu yere düşünerek, tabuları yıkarak, “aydınlanarak” gelmiştir. Batı, önce -İslam gibi aslen Ortadoğuya ait olan- Hristiyanlığı yenerek/dönüştürerek işe başlamıştır. Teknolojik, bilimsel gelişmeler bu sürecin çok ufak detayları, meyveleridir.

Dolayısıyla, hem bu cehalete, az gelişmişliğe, aptallığa devam etmeye çalışıp hem de bilim üretmek, felsefe yapmak istiyorum diyemezsiniz. Kadınlara “bacılarımız” diye hitap ederek cinsiyetçi cinayetleri, çocuk gelinleri çözemezsiniz -ki çözmek için çaba harcıyor gibi de görünmüyorsunuz-. Devlete böyle tapmaya devam ettikçe, sadece devleti yönetmediğinizde şikayet ettikçe, bu başkasının yaşam alanına müdahale/tecavüz üzerine kurulmuş kültürü aşmadıkça, sorunlarınızı çözemezsiniz. Zira sorunlarınızı anlamış değilsiniz.

Batının ahlaksızlığını almaktan şikayet ediyoruz. Ben de diyorum ki, alsaydık bu durumda olmaz, Batılı olurduk. Peki biz neyi aldık? Neyi adapte etmeye çalıştık? Nerede hata yaptık? Eğer başka bir günde bu kadar sıkılır, bu Ortadoğu yavanlığına tekrar dönüp birkaç açıklama yapmaya daha niyetlenirsem öğrenirsiniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: