halleluyeah

Başlangıç » spor » Değişim

Değişim

FenerbahçeÜlkerLogo

 

Yıllardır basiretsizliğin adresi olan FBÜ’de bu yıl bir şeylerin değişeceğine yönelik sinyaller var, geçen yıl formalite bir Top 16 oynayan ve ilk turda Karşıyaka’ya yenilerek elenen takım, bu yıl kontağı erken kapatmayacak gibi. Değinilmesi gereken o kadar fazla madde var ki, hemen kısa kısa…

Geçen yılki ve bu yılki rastgele seçilen FBÜ maçlarını izleyen birinin fark edeceği ilk değişiklik açık ara Tekirdağ Peynir Helvası kıvamındaki pota altı savunmasının yaşadığı değişim. Çabalarını takdir etmekle beraber, buradaki değişimin sahipleri direkt olarak Zoriç ve Vidmar değil tabii ki. Ünlü mecra Yazıhane’deki Atlas Sepet’in analiz yazılarını hatırlarsak, Spurs’ün hücumdaki ve Heat’in savunmadaki karmaşık ve birbirini tamamlayan yapıları incelenmişti. FBÜ takım halinde bu seviyede ünlü olabilecek bir savunma yapısına sahip, bunu açıklayabilmek için Obradoviç’in yazdan beri gelen hamleleri ile ele almak lazım.

Son zamanlarda modern basketbol adına tartışılan konulardan biri basketbolun beş pozisyondan, üç pozisyona evrilmesi. 1 ve 5 numaralar ile diğerleri… Burada diğerlerinden kastımız belirli seviyede topu vurabilen, şut atabilen, ayakları çabuk ve gerekli fiziksel şartları sağlayan oyuncular. Bu yönden baktığımızda muhtemelen FBÜ Avrupa’nın en modern kadrosuna sahip takım. Bjelica, Bogdanoviç, Emir, Kleiza, Melih, Metecan ve hatta Kenan takımın 2, 3 ve 4 numaraları için şu anda rotasyonda yer bulan isimler. İzzet ve Barış koçtan icazet almış değil, Kaptan sakatlıktan yeni dönüyor ama bu takımda çok sınırlı roller dışında oynaması çok zor gözüküyor, İlkan da hala sakat diğer oyuncular. Kleiza ve Bjelica transferlerini beraber yapmak, Vidmar’ın faktör olamama ihtimali de değerlendirildiğinde sezon başı “Takım kısa kalır mı?” endişelerine sebep olmuştu fakat hem Bjelica’nın maç içi kısa periyotlarda 5 numara oynayabileceğini gördük hem de buradaki eksiğimizi çok kuvvetli başka bir tarafla kapatmayı başardık.

zeljko-obradovic_526736En önemli değişikliği tanımlamak için söyleyebileceğimiz çok basit bir şey var, FBÜ rakiplerini savunmadayken boğuyor. Savunmada 1 ve 5 numaralar hariç her perdede switch yapabilecek bir kadroya sahip olmak çok büyük bir avantaj, bu sene kolu kanadı kırık gibi gözükse de CSKA gibi elit bir P&R takımına karşı bu kadar sorun çıkarabilmemizin en büyük faktörü ayakları hızlı oyuncular ve perdeleri ardı ardına switch ile bertaraf edebilmek. Off-pick’lere karşı tereddütsüz ve doğru zamanlama ile switch yapabilmenin önemi tartışılmaz. Bu switchler zamanında şutöre ulaşma ile boş şutu kesme olanağı getiriyor ve bahsettiğimiz modern basketbol kurgusundan dolayı şutörlerinin off-pick’lerine takılan Kleiza, Emir, Bogdanoviç, Metecan gibi oyuncular perdeyi koyan 4 ve 5 numaralara karşı mücadele gösterebilen oyuncular. On-Ball pick’lere karşı switch yaptığımızda genellikle Barça maçında rakip oyuncuların isolation dediğimiz 1e 1’i oynadığını görmüştük, CSKA ise daha çok weak-side’daki çapraz orta mesafeleri ya da dip üçlükleri bulmaya çalıştı. Navarro’nun çılgın şutları hariç isolation’lara karşı koymakta gövde kuvveti olarak sağlam oyuncularımız başarılı iken, CSKA’nın dış şutlarına el gösteremediğimiz zamanlar olmuştu. Bu açıdan baktığımızda Barça ile son toplara kalmamız fakat CSKA’ya 26 sayı atmamız ironik gözüküyor ama, Barça’nın post-up üzerinden hem boyalı alan hem dış şut sayısı katkısı CSKA maçına göre çok daha fazlaydı.

Tabii P&R’un yaklaşık 40 yıldır oyunun en etkili silahı olmasının tek bir sebebi var, iyi bir karar vericiniz varsa ve iyi spacing yapabiliyorsanız durdurulamaz olması. Çoğu zaman bunları yapamıyorsanız dahi P&R’dan etkili bir şekilde skor üretmeniz mümkün. Mesela fiziksel anlamda canavar fakat inanılmaz bir ham uzun hücum repertuvarında bir tek P&R oynamak varken ligin en iyi pivot olabiliyor… Konuya dönersek, FBÜ’nün sorun yaşama ihtimali olan bir diğer durum da rakiplerin 1&5 P&R’ları. Şimdi söyleyeceğim çok detay kalabilir fakat FBÜ’nün şu an Teodosiç gibi çok hızlı bir şekilde boşu bulan pasörlere karşı boyalı alana gelen paslarda belki değil ama dışarıya yapılan paslarda problem yaşaması muhtemel. Perde sonrası weak-side’a geri dönüş mevzusu çok meşakatli bir mevzu, sürekli hareketli ve koşarak yarı sahayı kapatan bir takımda weak-side’daki bu yerleşmeleri oluşturmak zor olabilir, hatta perde sonrası strong-side’a kaymış takım omurgasını bozmaya sebep de olabilir, ki bu genelde ilk pick’i yapan oyuncunun smacıyla tamamlanacak bir pozisyon anlamına gelir. Bu denge de henüz FBÜ’de yok(hatta bu kadar hareketli savunma yapmayan alışan bir takımda asla olmayabilir.) ve özellikle Micov’un bulduğu üçlüklerde direkt olarak bunun etkisini görebiliriz ama bunu da elit seviyede kapatacağınız zaman CSKA’nın kötü şut atmasını onları 60’ta değil 45’te tutmak için beklersiniz. Ama her şeye rağmen, rakiple boyalı alanda 1e 3 kavga ediyor ve bedava sayı vermiyorken kötü şut atmalarını beklemek çok kötü bir fikir değildir.

Savunmada düzenli switch tercihinin asıl zayıf kısmı genellikle sizin 3 numaranızın rakibin 4 numarası ile eşleşme durumu sık yaşandığından dolayı savunma ribaundlarında sıkıntı yaşamaktır ve Barça maçında Ante Tomiç ve Joey Dorsey’nin, CSKA maçında Kyle Hines’ın bu açıdan zaman zaman sorun çıkarttığını gördük fakat FBÜ gerçekten pozisyonlarına göre çok iyi ribaundçu olan birçok oyuncuya sahip ki bu strateji için takımı daha uygun yapan bir değişken. Bu maçlarda Bjelica, Bo, Emir, Kleiza ve hatta Bogdanoviç herhangi bir ribaundu pozisyon bilgisi ve atletizm ile alabileceklerini gösterdiler. Bu açıdan da maç içinde dönem dönem sıkıntı yaşasak da, deney grubu dar olmasına rağmen maçın tamamına tesir eden bir sorun gözükmedi.

200px-Bojan_BogdanovićFBÜ’nün hücumları anlatmak için söyleyeceğim şeyi büyük bir hüzünle İhsan Bayülken’den alıntılıyorum; “savunma kaynaklı sayı”. Bjelica, Emir, Bo ve Kenan ribaundu aldıkları anda yarı sahayı hızlı geçerek fast-break arayabilen oyuncular. Ve bunun ikinci aşaması da çok önemli, fast-break’i bulamadıklarında zaman zaman Bo’nun denemeleri ve Emir’in CSKA ilk çeyreğindeki tembel pası hariç saçmaladıklarını da görmedik ki çok önemli bir faktördür. Onun dışında zaten yarı saha yaratıcısı olarak işlerin tıkandığı noktalarda Bojan, Emir, Kleiza çok başarılı oyuncular, sette rakip boşa düştüğü zaman Melih ve Kenan uzun mesafeli cezaları kesebiliyor, aynı zamanda orta mesafesi ve pota altı 1’e 1leri ile Zoriç de faktör olmaya başladı. Setlerin detayına yoğunlaşabilmiş değilim, çift perdeden çıkan Bogdanoviç’i boş bırakma amaçlı bir oyun dışında, fakat hücumdan bahsederken Bogdanoviç’in Euroleague’in en iyi foot-work’üne sahip olduğunu söylememek olmaz. Yürüyerek adam geçme ve skor üretme konusunda elit seviyeye ulaştığını unutmamak gerekiyor ve bu başarılı takımda da skor katkısını sürdürmesi ile Cibona döneminden kalan başarısız takımın en iyi oyuncusu etiketinin doğru olmadığını görmemizi sağladı.

Oyuncu kadrosu ve oyun yapısı olarak aynı yerde değiliz tabii ki ama hızlı başlayan bir takım olarak geçen seneki Zalgiris örneğine dikkatli bakmak gerekiyor. Euroleague’in ilk aşamasının önem kaybettiği aşikar, Top 16 ise bence geçen yıla göre çok daha acımasız bir seviyeye çıktı çünkü 14 maçlık bir periyotta belirli bir başarı seviyesini sürdürmeyi gerektiriyor. İlk aşamada bundan dolayı nispeten sürpriz sayılabilecek sonuçların ortaya çıkması normal. Bundan dolayı hedefin direkt olarak F4 olarak zikredilmesinden ise en azından uzun zamandır hasret kaldığımız Play-off’u görebilmek ilk aşamada düşünülmesi gereken çıta bence. Çünkü Zalgiris gibi ilk turda etkileyici oyun oynayabilen takımların daha sonradan zaaflarının çözülmesi ile özellikle Play-off serilerinde sorun çözmekte sıkıntı yaşayabildiğini görüyoruz.

Çok güzel umutlar veren ilk izlenimler bu şekilde, aslında yazmadığım bir iki şey daha var ama onlar da maçlar devam ettikçe gelir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: