halleluyeah

Başlangıç » gündem » Kanazava, Fazıl Say, Bilimde Politik Doğruculuk ve Düşünce Özgürlüğü

Kanazava, Fazıl Say, Bilimde Politik Doğruculuk ve Düşünce Özgürlüğü

k-bigpic[1]Satoşi Kanazava, Big Think’den kovulmuş. Ne kendisini takip edenleri ne de kendisini tanımadığı halde 21. yyda bilim etiğinin ne hale geldiğini bilenleri şaşırtmadı bu durum. Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse, Kanazava bundan önce Psychology Today isimli e-mecmuada yayın yaparken “Siyahi Kadınların Diğerlerinden Daha Az Çekici Olmalarının Nedeni” başlıklı yazısı nedeniyle evrimsel psikoloji, sosyoloji nedir bilmeyen, bilimin bir tür toplumsal kurallara bağlı kalabileceğini düşünen -eminim makaleyi de okumamış- bir güruh tarafından topa tutuldu. Bunu feminist blogların bol östrojenli yorumları izledi. Durum öyle bir hal aldı ki, birçok feminist site cahillikte bir çığır açarak evrimsel psikoloji BİLİMİNİN seksist, gereksiz, saçma olduğunu iddia etti. Bütün bu baskılara dayanamayan Psychology Today, toplumun hoşlandığının değil gerçeği aramanın bilim olduğunu unutarak, Kanazavanın işine son verdi.

Burada bir nokta açıklanmalıdır ki; Psychology Today en azından omurgalı davranarak daha önce yayınlanmış hiçbir Kanazava yazısını sitesinden indirmedi. Zamanında onay verdiği makalelere sırtını çevirerek en azından bu konuda popülist söyleme uymadı. Bu takdire şayan bir hareketti.

Kanazava daha sonra geçen senenin son aylarında Big Think isimli siteden teklif aldı ve burada yazmaya devam etti; ta ki sebebini hiçkimsenin anlayamadığı bir şekilde toplumun belli bir kesimini dahi hedef almayan bir yazısı sebebiyle atılana dek. Üstelik bu sefer öncesindeki gibi yazılar da durmuyordu. Big Think, Psychology Today’in gösterdiği omurgalı duruşu göstermedi ve Kanazavayı işe almasının tek sebebinin popülarite olduğunu bir kere daha belli etti.

Kanazava davasından çıkarılması gereken bir ders var ki o da bilimin politik doğruculuk adındaki safsata sebebiyle engellendiğidir. Günümüz bilim insanları artık etnik, dini temele dayalı toplumsal araştırma yapmaktan kaçınıyor, yahut ortaya çıkan sonuç eğer “politik doğru” değilse yayınlamaktan korkuyor. Bu durum şu anda çok büyük bir mesele gibi gözükmüyor olabilir fakat ileride tesiri çok yüksek olacaktır. Zira sansürlerin en büyüğü; En çok zarar vereni otosansür dediğimiz kendini sansürleme hareketidir.

Hiç şüphesiz Satoşi Kanazavanın yazılarının geneli bilim dünyası tarafından geçerliliği konusunda genel bir konsensüs oluşmuş yazılar değildir. Ben dahi, çevirmeni olarak saatlerimi harcadığım Kanazava yazılarının birçoğunun içeriğine katılmıyorum. Fakat bilim bu şekilde gelişmiyor mu zaten?

411719-3-4-34c50[1]Bu çokseslilik demektir, çokseslilik olmayan bir yerde bilim yapılıyor denemez. Çoksesliliği olmayan bir yerde bireysel huzur da olamaz. Yazının sonlarına gelirken bu konunun özellikle Fazıl Say meselesi ile bağlantısının görülmesini diliyorum. Fazıl Say’ın söylediği sözlerin birçoğu gerçekten seviyesizdi. Fakat burada belki de asıl sormamız gereken soru, artık sokakta pazardaki insanları dahi sözlerinden dolayı özgürlüklerinden mahkum bırakmaya başlamış bir adalet sisteminin -uğraştığı şeylere de bakarak- seviyesini nereye kadar düşürebileceği olmalıdır.

Buradaki bir diğer mesele de Fazıl Say’ın mahkum edilmesine neden olan yasanın, AB’ye uyum yasaları çerçevesinde özgürlükçü bir biçimde düzenlenmiş bir yasa olmasıdır. Yasanın eski metninde toplumun değerlerini alenen aşağılamaya ceza verilirken yeni sürümde bu ceza “toplum düzenini bozma”ya bağlanmıştır. Mahkeme de buradan Fazıl Say’ın sözlerinin toplum düzenini bozduğunu iddia etmiş.

Buradan benim çıkardığım anlam; daha önce de belirttiğim üzere, Türkiye’nin dertlerinin yasa anayasa düzeyinin çok çok üstünde olduğudur. Bu bir aydınlanma problemidir. Hukukçuları dahi aydın insanlar olmayan bir ülkede istediğiniz yasaları yapınız, sonuç değişmeyecektir; zira ülkeyi kurallar değil insanlar yönetir. Kurallar sadece birer enstrümandır. Enstrümanınızın iyi olması iyi müzik yaptığınız anlamına gelmiyor -malesef-.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: