halleluyeah

Başlangıç » sosyolojik » Doğal, Doğru Demek Değildir

Doğal, Doğru Demek Değildir

no_sexism_mousepad-p144162986263884245eng3t_400[1]

Bundan önce çevirdiğim bütün Satoşi Kanazava yazılarında evrimsel psikolojik bir perspektif göze çarpmıştır. Yazılan yazıların çoğu –özellikle feministlere- seksist gelebilir. Fakat Satoşi Kanazava’nın daha ilk yazısında açıkladığı gibi, “If truth offends, It’s our job to offend” yani “Gerçekler güncediriyorsa, gücendirmektir işimiz.” prensibi bilimsel araştırmanın temel düsturu olmalıdır. Politik doğruculuk gibi terimler sosyal yaşamın içerisinde pekala var olabilirler; fakat bilim doğruyu değil gerçeği arar. 

UseSexismToYourAdvantage[1]

Elbette ki bu, doğal olanın, gerçek olanın aynı zamanda doğru olduğuna götürmemeli kimseyi. İnsanlar olarak bugüne kadar evrimsel psikolojinin doğamızda var dediği birçok sosyal kuruma karşı çıktık. Polijinik, yani çok eşli, olmamıza rağmen bunu yasakladık. Diğer türlerin hayatta kalıp kalmaması bizi ilgilendirmemesine rağmen, nesilleri tükenmekte olan hayvanları koruma altına alıyoruz. Tarihimiz boyunca yolumuza taş koyanı öldürmüş olmamıza rağmen (homo erectus bunun en güzel örneğidir), öldürmeyi yasakladık.  Doğamızın neleri içerdiğini daha net bir şekilde görmeliyiz ki; toplumumuzu gerçeklere göre değil, doğrulara göre inşa edelim. İnsanlık olarak doğamız gereği seksist olduğumuzu bilmeliyiz ki, kuracağımız toplum seksizm izleri barındırmasın. Doğamızdaki yanlışlıkları görmeliyiz ki onlara karşı koyabilelim. Bu konuda bir örnek konuyu çok net bir şekilde açıklıyor:

Richard Dawkins, evrim teorisinin “yaratılışçılar” karşısındaki en büyük savunucusudur. Biyolojiyi, bilim etiğini ve evrimi kitlelere aktarmak konusunda yüzyılımızın en etkili insanlarından biridir denebilir. Öyle ki ömrünün çoğunu ipe sapa gelmez laflarıyla aptallıklarını kanıtlayan ABD’li “yaratılışçılara” laf anlatmayla geçirmiştir. Buna göre Dawkins’in evrimsel prensiplerin toplumsal yaşamdaki tek kural koyucu olmasını bekleyenler, çok büyük bir yanılgıya düşmüş olurlar. Dawkins, aşağıdaki videoda da açıkladığı üzere, doğamızı inkar etmenin anlamsız olduğunu, anlamlı olanın onu anlayıp değiştirmenin yollarını aramak olduğunu gösteriyor.

Videoda görüldüğü üzere Dawkins, evrimin prensipleri üzerine kurulmuş bir toplumda yaşamak istemeyeceğini çok net bir şekilde anlatıyor. Darwinist, diğer deyişle evrim kanunları temelinde inşa edilmiş, bir toplumun zenginin fakiri ezdiği, vahşi ve acımasız bir dünya olacağını söylüyor.

Sırf bu sebepten, evrim daha iyi anlaşıldığı takdirde, aynı yanlışları tekrar yapmayacağımızı, aklımızla kuracağımız yeni toplumun gerçeğe değil,  doğruya daha yakın olacağını söylüyor. Yani, geleceğimizi doğru inşa etmek istiyorsak, geçmişimizi iyi bilmemiz ve analiz etmemiz gerekir.

Evrimsel psikoloji alanında yapılan araştırmalar gözünüze aşağılayıcı, seksist, erkeğin üstünlüğünü savunan çalışmalar gibi gelebilir. Fakat bilim, olması gerekeni değil, olanı söyler. Bugün evrimsel psikoloji alanındaki çalışmalar, kadın erkek eşitliği konusunda on bin yıl önceden bugüne çok az şeyin değiştiğini söylüyor. Bu durumun suçu – bence – evrimsel psikolojiyle uğraşan bilim adamlarında değil, onu kullanarak insan doğasını anlamayı ve dolayısıyla değiştirebilecek güce erişmeyi reddeden feministlerdedir.

Dini, dili, cinsiyeti ya da ten renginden dolayı kimsein (k)ayırılmadığı bir toplum mümkün.


1 Yorum

  1. […] ait doğru görülmeyen davranışlardan, doğallık ile beraber bahsederken Ahmet’in Doğal, Doğru Demek Değildir yazısının linkini vermek ve Celal Şengör’den kısa bir alıntı yapmak gerekiyor; insan […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: