halleluyeah

Başlangıç » Muzik » elvis presley bizimle

elvis presley bizimle

16 ağustos, elvis’in 33. ölüm yıldönümüydü. öldüğünde 42 yaşında olan sanatçı, yaşasaydı 75 yaşında olacaktı. dalai lama veya woody allen ile aynı yaşta. hayal etmesi bile güç.

yine de elvis’in dünyayı değiştirdiğini söylesek, yanılmış olmayız.

evet, şişman elvis hakkında atıp tutmak, payelenmiş tulumu, açgözlülük derecesindeki hırsından bahsetmek kolay; ama ben şişko elvis’ten bahsetmiyorum

ben, memphis’teki sun records’a ilk defa adımlarını atan tupelo’lu yakışıklı sıska çocuktan bahsedeceğim. rock ‘n roll’u icat eden sıska çocuktan…

elbette, elvis’in hiçbir şey icat etmediğini söyleyecek bu argümanını; elvis’in sadece blues ritimlerini alıp beyaz amerika ile tanıştırdığını söyleyecek kişiler de çıkacaktır. bu çok da doğru bir söylem değil.

peter guralnick’in 2 bölümden oluşan elvis biyografisi kitabının (henüz okumadıysanız, okuyun) bir yerinde, elvis’in konu müzik olunca bir süngere benzediği belirtilir. kitapta peter guralnick elvis’in her şey dinlediğini – r&b, country, gospel, bluegrass-, bunları sindirip bir arada kalıba döker gibi müzik yaptığını ve sonunda ortaya farklı bir şey çıktığını, yeni bir şey çıktığını söyler.

elvis yapmasaydı, başka birisi yapardı; rock’n roll doğmak zorundaydı diyenlere de diyecek sözüm yok. madem elvis yaptı, bırakın pastanın büyük dilimini o yesin.

diğer yandan elvis; seksi ve tehlikeliydi de. özellikle elvis’in ilk zamanlarında bu dönemin gençlerinin görmediği, bilmediği bir sanatçı karakteriydi. kızlar onunla olmak istedi… erkekler onun gibi olmak istedi… eğer elvis’iniz olmasaydı; the beatles’ınız da olmazdı, “rebel without couse”ınız da.

john lennon der ki elvis askere gittikten sonra değişti, müziği farklı yönlere kaydı. evet bence de, elvis’in müziği hiçbir zaman askere gitmeden öncesi kadar taze olmadı.

1960’larda boncuk dizisi gibi ard arda aptalca filmler yaptı ve vegas’laştı, ve 70’lerde, sanırım herkes ne yaptığını biliyor, ama öncelikle, o zaten dünyanın müziğini bir kere ve tam bir şekilde değiştirmişti.

benim düşüncem, çaylaklık zamanı kayıtları “that’s all right”, “mystery train”, “blue moon of kentucky” elvis’e ömürlük kredi ve “Rock-a-Hula, Baby”, “The Wonder of You.” gibi şarkıları yapma yetisi kazandırdı.

nihayetinde, elvis onu dört dörtlük bir rock’n roll parçası yapana kadar “blue moon of kentucky” bluegrass diye tınlıyordu.

benim için elvis, bir dahiden başkası değildir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: