halleluyeah

Başlangıç » Muzik » Dave Mustaine: “James ya da Kirk’den daha iyi olmak benim için çok anlamlıdır.”

Dave Mustaine: “James ya da Kirk’den daha iyi olmak benim için çok anlamlıdır.”

James Hetfield and Dave Mustaine

Dave Mustaine grubunun yeni albümü “EndGame” i tanıtıyor. 1983 yılında Metallica’dan atıldığından beri, Metallica onun röportajlarının öznesi oluverdi. Kendisiyle yapılan bir röportajı el emeği göz nuru ile çevirebildiğim kadar çevirdim.

Joel McIver’ın son kitabında bir numara olmak nasıl bir duygu, “The 100 Greatest Metal Guitarists”?

Joel’in Metallica üstüne bir şeyler yazmış olması özel ve güzel birşeydi. Kendi kitabıma baktım; ne önde ne arkada resmim yoktu. Numara 69 gibi bir yerlerde olacağımı düşündüm. Dolayısıyla, başparmağımla sayfaları çevirmeye başladım. Kitap gerçekten çok kapsamlıydı. Numara 50 ye geldim ve “acaba burda mıyım?” diye düşündüm. Buralarda bir yerlerde olacağım söylenmiş olabilirdi. Ardından 16. numaraya geldim ve Hetfield’ı gördüm. Çok şaşırmıştım, çünkü James’e büyük saygım vardır. Ondan daha iyi bir solo gitaristim ama o dünyadaki en iyi 3 ritim gitaristten biridir.

Diğer ikisi?

Malcolm Young [AC/DC] ve ben. Malcolm basit çalıyor, ama dünyaya yeni bir çalış stili getirdi. Ardından “TOP10” a geldim. Hala yoktum. Çevirdiğim her sayfada, heyecanım katlanarak arttı. 5 Numaraya geldim ve Kirk Hammet’i gördüm. Tanrıya şükürler olsun ki Kirk’ten daha üstteyim:)

Artık bundan sonrasında nerede olduğum çok da önemli değildi. Hetfield ve Hammet’dan daha iyi bir yerde olmanın çok büyük bir anlamı vardı. Bunun hayatıma büyük etkisi olduğunu tam kavrayamamıştım. Ardından numara 2 ye geldiğimde John Petrucci’yi gördüm. Şok olmuştum. 1 numaradaki bendim.

Daha da iyisi, Bu adamın hakkımda yazdıkları: ‘Bu Dave’in kişiliği ile alakalı değil -zaten kendisi y…k gibi bi insandır.-’ – [gülüşmeler] – ‘Bu dört sayfa Dave’in yani en iyinin gitar çalışı hakkında. Bir çok insan Dave’den bir alanda daha ileri olabilir, başka insanlar da başka alanlarda ileri olabilir, Ama hiç kimse totalde Dave’i geçemez.’ Bütün düşündüğüm.. Kazandım!

Başka bir deyişle, aranızdaki mesele kapandı?

Sonuna kadar. Artık hiçbir şeye bağımlı değilim. Ve artık geçmişte bulunduğum bir grup [Metallica] mücadele etmeyeceğim. Oyun bitti. Lars [Ulrich] beni aradı ve Rock And Roll zımbırtısına gelmemi önerdiler, görev almadan, izleyiciler içinde oturarak.

Bana söylenen; ‘Bu sadece kayıtlarda bulunan 4 kişi için.’. Bu çok ters olurdu. Bu yüzden gitmedim. Açıkça belli ki Lars’ın niyetinde farklı şeyler vardı. Ama biliyor musun? Eğer Tanrı beni Rock And Roll Hall Of Fame içinde görmek isterse, orda olurum.

— edit @27 kasım 2009

bu yazının çevirisi tamamen bana ait olup, orjinali şurdadır.

isteyen istediği şekilde çeviriyi alıp yayınlayabilir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: